Alyans neden takarız ?

Alyans neden takarız ?

Neden alyans takıyoruz hiç düşündünüz mü? Asırlardır süren yüzük takma geleneği nereden geliyor?

Evlilik yüzüğüne dair ortaya atılan iki adet varsayım vardır; Gelin bu varsayımları açalım;

1. Teori İp Teorisi

Eski dönemlerde erkekler sevdikleri kadınların el ve ayaklarını bağlayıp onları gözleme alırlarmış, erkek gözlemlediği kadının sevgi ve sadakatından emin olmaya başlayınca önce ayaklarını çözer ardından bu durum devam ederse ellerini çözermiş. Erkek kadına tamamen inanırsa ellerinden çözdüğü ipi parmağına bağlarmış. Bu bağ onların aşklarının ve sadakatlerinin bir simgesi olurmuş. İp zamanla kendini değerli metallere bırakmış ve alyanslar gümüş alyanslar ve altın alyanslar olarak günümüze kadar gelmiş.

 

2. Teori Sonsuzluk Teorisi

Bu teori yüzün halka şeklinde olmasından yola çıkıyor. Bildiğiniz gibi yüzükler parmağımıza da olması için halka şeklinde üretiliyor ve halkada sonsuz bir döngüyü simgeliyor. Yüzüğün tarihinin milattan önce 2000lere kadar dayandığını düşünülüyor.
Eski dönemlerde mısırda çeşitli bitkiler ile bu sonsuzluk döngüsü sağlanıp parmaklarda hayat bulurken, antik Romada demir ile devam etmiş.
Birde tabi yüzük parmağı meselesi var, hemen hemen her mediniyette alyans, şuan kullandığımız yüzük parmağına yani elin dördüncü parmağına takılarak kullanılır, bu uygulamadaki inanış ise bu parmaktan geçen bir damarın direk kalbe ulaştığına inanılması.

Alyansın tarihçesini öğrendiğimize göre artık alışverişe devam edebilirsiniz, sizin ve sevdikleriniz için sonsuzluğu nişanesi en güzel gümüş alyans modellerimiz, gümüşcüm.com güvencesiyle web sitemizde..